שני, נובמבר 19, 2018

לוגו - קרדיולוגיה מהלב

גודל גופן: +
2 minutes reading time ("335 מילים")

דליפת מסתם אורטלי (Aortic Regurgitation)

 דליפה של מסתם אורטלי

הגדרה

המסתם האורטלי ממוקם בין מוצא החדר השמאלי לבסיס אבי העורקים. במצב תקין הוא נותן לדם לזרום מהחדר אל אבי העורקים אך לא בכוון ההפוך.

כאשר המסתם פגום ומאפשר חזרה של דם מאבי העורקים לחדר השמאלי מדובר בדליפה של המסתם. דליפה זו גורמת ללב לעבוד קשה יותר בכל פעימה. דליפה קלה לא גורמת לסמפטומים אך דליפה קשה עלולה לגרום לסמפטומים ולהוביל ל אי ספיקת לב.

הגורמים לדליפת המסתם האורטלי:

קדחת שיגרון: מחלה זו היא תוצאה של דלקת גרון סטרפטוקוקלית, המום המסתמי מתפתח לרוב שנים רבות לאחר דלקת הגרון. קדחת שיגרון נדירה כיום בעולם המערבי אך עדיין מהווה בעיה במדינות בהן הטיפול באנטיביוטיקה אינו נפוץ.

דליפה מולדת של המסתם האורטלי.

התרחבות של בסיס אבי העורקים: דבר הגורם לכך שעלי המסתם מתרחקים זה מזה ולא מסוגלים לחסום את מעבר הדם, דבר הגורם לדליפת המסתם. מחלות הגורמות לתהליך זה הן: הסינדרום ע"ש מארפאן, סיפיליס, ומחלות דלקתיות כמו דלקת פרקים שגרונית ואנקילוזינג ספונדיליטיס.

סיבוכים

דליפה קלה של המסתם לא גורמת כל סמפטומים, דליפה קשה עלולה לגרום לאי ספיקת לב. אם הדליפה המסתמית מתפתחת בפתאומיות עלולה להתפתח בצקת ריאות שהיא מצב מסכן חיים. המסתם הפגום גם פגיע יותר לזיהום כלומר לאנדוקרדיטיס.

טיפול

טיפול במסתם תלוי בחומרת הדליפה ובהשפעתה על החדר השמאלי. דליפה קלה לא מצריכה טיפול. דליפה קשה מצריכה מעקב קרדיולוגי במהלכו נבדקים התפקוד הלבבי וגודל החדר השמאלי, במידה ויש הרעה באחד הפרמטרים הללו יש לשקול ניתוח להחלפת המסתם, עוד לפני שמופיעים סמפטומים! וזאת כיון שהירידה בתפקוד מקדימה את הופעת הסמפטומים. כאשר מופיעים סמפטומים הירידה בתפקוד כבר בלתי הפיכה. לכן יש לבצע את הניתוח לפי מדדי האקו ולא להמתין להופעת סמפטומים.

מניעה

דליפה של המסתם האורטלי עלולה להגרם עקב קדחת שיגרון, אבחון וטיפול מוקדם בדלקת גרון תמנע קדחת שיגרון ותמנע את התפתחות מחלת המסתם.

כיון שהמסתם הדולף מועד יותר לזיהום חיידקי (אנדוקרדיטיס) יש להקפיד על היגיינת פה נאותה, בריאות השיניים ולטפל ללא דיחוי בכל זיהום עורי.

במידה וקיימת דליפה קשה של המסתם האורטלי אך תפקוד החדר השמאלי וגודלו תקינים ולא מצריכים ניתוח, ניתן להאט את קצב התקדמות המחלה על ידי טיפול תרופתי (בחוסמי תעלות סידן או במעכבי האנזים המהפך אנגיוטנסין).

הצרות המסתם האורטלי (Aortic Stenosis)
התקף לב (אוטם שריר הלב)
 

תגובות

עדיין לא נרשמה תגובה. אתם מוזמנים להיות הראשונים
Default Blogger
כבר רשום? כניסה
Guest
שני, 19 נובמבר 2018

Captcha Image

/heart-disesase/arrhythmias?task=captcha.generate&no_html=1&tmpl=component&id=1110624

קביעת תורים

קביעת תורים למרפאה
במודיעין וגבעת שמואל
   
או בטלפון 053-9956140

מרפאה במודיעין: 077-8015555
מרפאה בגבעת שמואל: 03-6201055


לזימון תורים פרטיים

ולחוות דעת רפואית משפטית 

053-9956392


אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מניעת מחלות לבמכבי

מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט

רישום לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו עדכונים על מאמרים וחדשות בתחום.