שני, נובמבר 19, 2018

לוגו - קרדיולוגיה מהלב

גודל גופן: +

טריגרים לאוטם שריר הלב

מגנון הדק

אוטם לבבי חד - התקף לב הוא נמק של תאי שריר הלב הנגרם עקב הפסקה פתאומית בזרימת דם לאזור שריר הלב בו מתפתח האוטם. הסיבה לרוב המכריע של אוטמי שריר הלב היא טרשת עורקים המתפתחת במשך שנים רבות כתוצאה מפעולתם של גורמי הסיכון: עישון, כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה, סוכרת, חוסר פעילות גופנית, וגם מתח נפשי כרוני.
הטרשת כאמור מתפתחת במשך שנים רבות, התקף לב מתרחש ברגע מסוים, כאשר קריש דם נוצר לפתע על גבי הטרשת וגורם לחסימת זרימת דם בעורק. הטרשת אם כך היא גורם הכרחי אך לא מספיק בכדי לגרום לאוטם – מדוע קריש הדם מופיע ברגע כזה ולא אחר הרי הטרשת הייתה שם חודשים קודם לכן? לפיכך מקובל כי דרושים שני תנאים להתפתחות אוטם לבבי: האחד - נוכחות של טרשת עורקים אשר כאמור מתפתחת לאיטה בשל גורמי סיכון שונים, השני - פוגע ברובד הטרשתי ומאפשר יצירת קריש דם על גביו. קריש הדם חוסם את העורק, ומוביל ישירות לאוטם שריר הלב. תהליך זה הוא פתאומי והגורם לו - הטריגר לא תמיד ברור. מאמץ גופני חריג כטריגר לאוטם תואר בכ 4% עד 15% מהמקרים. הטריגר יכול להיות עליה בפעילות תאי הדלקת אשר בטרשת, מצבי סטרס נפשיים תועדו גם הם במחקרים רפואיים כמהווים טריגר להופעת אוטם לבבי חד. נמצאה למשל עליה חדה במספר הסובלים מאוטם לבבי בימים שלאחר רעידת אדמה בקליפורניה ולהבדיל גם בקרב הצופים במשחקי המונדיאל ב 2006 בגרמניה. כמו כן פורסם מחקר שמצא עליה בשכיחות אוטמי הלב בחודשים שלאחר פיטורין מעבודה.
ניתן להמשיל אדם עם טרשת עורקים ללולין המהלך על חבל בגובה שלוש קומות, ואת הטריגר, למשב רוח פתאומי הגורם לו לאבד את שווי משקלו וליפול. ללא משב הרוח לא היה הלולין נופל, ומאידך לו לא היה מהלך על חבל אלא הולך על קרקע מוצקה- משב הרוח לא היה גורם לו כל בעיה.
כמובן שטריגר לבדו לא יגרום לאוטם. הטרשת צריכה להיות שם קודם. אורח חיים בריא וטיפול יעיל בגורמי הסיכון עשויים למנוע התפתחות טרשת, ואפילו בנוכחות טרשת קיימת יורידו את הסיכון לפתח אוטם לבבי.

מפרצת של אבי העורקים (אנאוריזמה של האורטה)
שיקום לב
 

תגובות

עדיין לא נרשמה תגובה. אתם מוזמנים להיות הראשונים
Default Blogger
כבר רשום? כניסה
Guest
שני, 19 נובמבר 2018

Captcha Image

/heart-disesase/arrhythmias?task=captcha.generate&no_html=1&tmpl=component&id=1110683

קביעת תורים

קביעת תורים למרפאה
במודיעין וגבעת שמואל
   
או בטלפון 053-9956140

מרפאה במודיעין: 077-8015555
מרפאה בגבעת שמואל: 03-6201055


לזימון תורים פרטיים

ולחוות דעת רפואית משפטית 

053-9956392


אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מניעת מחלות לבמכבי

מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט

רישום לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו עדכונים על מאמרים וחדשות בתחום.