שני, נובמבר 19, 2018

לוגו - קרדיולוגיה מהלב

גודל גופן: +

פעימות חדריות מוקדמות (premature ventricular contractions)

פעימות חדריות מוקדמות (premature ventricular contractions)

קצב לב תקין נקבע על ידי הקוצב הטבעי (הסינוס) המצוי בעליה הימנית. כאשר "מתעורר" אזור באחד מחדרי הלב שמתחיל לתת מדי פעם קצב הדבר גורם להופעת פעימות לב נוספות בין הפעימות הסדירות של הקוצב הטבעי. פעימות אלה נקראות פעימות חדריות מוקדמות.

פעימות חדריות מוקדמות לרוב לא גורמות סימפטומים אך לעיתים הן עלולות לגרום לתחושה של קצב לב לא סדיר, החסרת פעימה, הפסקת דופק ולאחר מכן פעימה חזקה יותר מהרגיל. פעימות חדריות מוקדמות הן תופעה שכיחה ומתרחשות מדי פעם אצל רוב האנשים.

אדם בריא בעל תפקוד לב תקין אשר מדי פעם חווה פעימות חדריות מוקדמות אינו בסכנה כלל. מדובר בתופעה שפירה שאינה מצריכה טיפול. אם ניתן טיפול במקרים אלה המטרה היא להשיג הקלה סימפטומטית בלבד.

הסיבה לפעימות מוקדמות לרוב לא ברורה. הן נוטות להופיע כאשר: יש שינויים באלקטרוליטים בגוף בעיקר אשלגן ומגנזיום, שימוש בתרופות כמו משאפים לטיפול באסטמה, אלכוהול וסמים כמו קוקאין, כתוצאה ממחלת לב כלילית (התקף לב) או ירידה בתפקוד לב מסיבה אחרת (קרדיומיופתיה, מיוקרדיטיס). בעבר סברו כי קפה גורם לפעימות מוקדמות אך זה ככל הנראה לא נכון.

לרוב כאמור פעימות מוקדמות מופיעות באנשים בריאים עם לב תקין ואין להן גורם ברור. במצב זה כאמור אין בהן כל סכנה. אולם כאשר הן מופיעות באנשים הסובלים ממחלת לב (כלילית, מסתמית או קרדיומיופתיה) הן כן גורם סיכון להפרעות קצב מסכנות חיים.

אדם הסובל מדפיקות לב (פלפיטציות) צריך לעבור ברור ראשוני הכולל תרשים א.ק.ג, ניתור קצב לב של 24 שעות (על ידי הולטר) ולעיתים גם אקו לב ו/או מבחן מאמץ - לפי שיקול הרופא. במידה והברור מאשר כי מדובר בפעימות מוקדמות ואין עדות למחלת לב הרי שאין בהן כל סכנה. באם מאובחנת מחלת לב יש לטפל בה לפי המלצת הרופא.

רשרוש בלב = אוושה לבבית
דפיקות לב Palpitations
 

תגובות 2

Guest - אבי שדה ב- שלישי, 13 פברואר 2018 09:43
פעימות מוקדמות מעל 25 אלף פעמים ביום

האם יש תרופה או טיפול לפעימות מוקדמות מעל 25 אלף פעמים ביום?

האם יש תרופה או טיפול לפעימות מוקדמות מעל 25 אלף פעמים ביום?
פרופ' דוד רוט ב- שלישי, 13 פברואר 2018 10:48
תשובה

יש מספר תרופות אפשריות לטיפול בפעימות מוקדמות. כמו כן במקרים קיצוניים ניתן גם לבצע אבלציה (צריבה) כטפול בפעימות מוקדמות. כדי לקבל המלצה על תרופה או טיפול אחר יש לפנות לקרדיולוג.

יש מספר תרופות אפשריות לטיפול בפעימות מוקדמות. כמו כן במקרים קיצוניים ניתן גם לבצע אבלציה (צריבה) כטפול בפעימות מוקדמות. כדי לקבל המלצה על תרופה או טיפול אחר יש לפנות לקרדיולוג.
Default Blogger
כבר רשום? כניסה
Guest
שני, 19 נובמבר 2018

Captcha Image

/heart-disesase/arrhythmias?task=captcha.generate&no_html=1&tmpl=component&id=1110662

קביעת תורים

קביעת תורים למרפאה
במודיעין וגבעת שמואל
   
או בטלפון 053-9956140

מרפאה במודיעין: 077-8015555
מרפאה בגבעת שמואל: 03-6201055


לזימון תורים פרטיים

ולחוות דעת רפואית משפטית 

053-9956392


אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מניעת מחלות לבמכבי

מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט

רישום לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו עדכונים על מאמרים וחדשות בתחום.