מחלות לב וכלי דם הן הגורם העיקרי למוות ונכות בעולם. שיפור המודעות והרפואה המונעת הביא למגמת ירידה של התחלואה הלבבית במדינות מפותחות, אך לעומת זאת שכיחות המחלה עולה במדינות מתפתחות. גורמי הסיכון העיקריים למחלת הלב ידועים. כ 80% מהסיכון נקבע על ידי גורמים הניתנים לטיפול ושינוי. השינוי יכול להיעשות על ידי אימוץ אורח חיים נכון, תזונה בריאה, פעילות גופנית וטיפול תרופתי בגורמי סיכון.
הטיפול התרופתי מצריך תרופה אחת לפחות לכל בעיה. אדם לאחר אוטם לבבי למשל זקוק לסטטין להורדת כולסטרול, אספירין נגד קרישה, תרופה להורדת לחץ הדם ותרופות נוספות. כלומר במסגרת מניעה שניונית או גם במניעה ראשונית אצל אדם עם מספר גורמי סיכון, נרשמות תרופות מספר על מנת להפחית את הסיכון למחלה באופן אופטימלי.
לפני מספר שנים העלה רעיון לקבץ 4 תרופות, שרוב החולים במחלת לב מקבלים במסגרת מניעה שניונית, לכדור אחד (רבכדור או Polypill). כלומר כדור שיכיל: אספירין, סטטין, מעכב ACE וחוסם בטא. החולה ייטול כל יום רבכדור אחד במקום ליטול 4 כדורים. המחשבה הייתה שזה ישפר את ההענות לטיפול, כלומר את הסיכוי שהחולה ייטול את התרופה מדי יום (ריבוי תרופות ידוע כגורם להיענות נמוכה לטיפול) וגם יוזיל את עלות הטיפול.
בספטמבר 2013 התפרסמו תוצאות מחקר שהשווה טיפול ב-רבכדור שהכיל 4 תרופות, לטיפול התרופתי הרגיל בכ 2000 חולים שסבלו מריבוי גורמי סיכון למחלת לב. ואכן ההיענות לטיפול הייתה גבוהה יותר בקרב מקבלי הרבכדור
(86% ממקבלי הרב כדור התמידו בטיפול לעומת 65% מאלה שקיבלו טיפול רגיל) כמו כן מקבלי הרבכדור נהנו מירידה משמעותית יותר בלחץ הדם ובכולסטרול הרע לעומת מקבלי הטיפול הרגיל.
ניתן לקוות כי הרבכדור ישפר את הטיפול המונע במחלת הלב בעיקר במדינות מתפתחות בהן המשאבים הרפואיים מצומצמים, באזורים נידחים בהם השרות הרפואי מוגבל וגם בחולים בעלי הענות נמוכה לטיפול תרופתי.