רביעי, נובמבר 21, 2018

לוגו - קרדיולוגיה מהלב

גודל גופן: +

טרשת עורקים ומחלות אוטואימוניות

מחלות אוטואימוניות

טרשת עורקים היא מחלה הגורמת בין היתר לאוטם שריר לב (ראה הרחבה במאמר שכותרתו טרשת עורקים). מדובר בתהליך דלקתי המתרחש בדופן העורק בהשפעת גורמי סיכון כגון עישון, כולסטרול לחץ דם גבוה וסוכרת. הדלקת בדופן העורק פועלת בעצימות נמוכה ולכן חולפות שנים רבות מרגע התחלת התהליך הטרשתי ועד לביטויים הקליניים למשל אוטם שריר הלב.
מחלות אוטואימוניות הן מחלות בהן מערכת החיסון גורמת נזק לרקמות בגוף. אלה הן מחלות דלקתיות, הדלקת במחלות אלה פועלת בעוצמה רבה-הרבה יותר מאשר בטרשת עורקים. הדלקת מתרחשת באברים שונים אותם תוקפת מערכת החיסון (האברים יכולים להיות פרקים, עור, כליות, שרירים, מערכת העצבים, מוח ועוד- תלוי בסוג המחלה). לעיתים מדובר במספר אברים שונים המעורבים במקביל בתהליך. חלק ממחלות אלה עלולות לגרום ישירות לדלקת בעורקים עצמם (ארטריטיס), כלומר העורק הוא אחד האברים המעורבים במחלה. תהליך זה שונה מטרשת עורקים, ולא נגרם בשל אותם גורמי סיכון. מצב זה נדיר שלא כמו טרשת העורקים. במאמר זה כוונתי לתאר מצב אחר בו המחלה האוטואימונית מהווה גורם סיכון להתפתחות של טרשת עורקים וסיבוכיה, כגון אוטם שריר הלב, וזאת ללא גרימת ארטריטיס כלומר ללא מעורבות ישירה של המחלה וגרימת דלקת בעורקים, אלא מעורבות הדומה לגורמי הסיכון האחרים המוכרים (עישון כולסטרול וכו).
אכן מחקרים הראו שהסובלים ממחלות אוטואימוניות, כמו:
דלקת פרקים שגרונית Rheumatoid Arthritis
פסוריאזיס המערבת גם פרקים Psoriatic Arthritis
זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic Lupus Erythematosus (SLE
לוקים באוטם שריר הלב בשעור שהוא פי שניים מאנשים בגילם ועם פרופיל סיכון דומה אך ללא המחלה האוטואימונית. כלומר המחלה האוטואימונית מעלה את הסיכון למחלה כלילית טרשתית פי שניים לערך, בדומה לגורמי סיכון אחרים (גורמי הסיכון המוכרים מעלים בנוכחותם את הסיכון למחלה כלילית בשעור של פי 2 עד 3).
לאחרונה הוצע גם כי מחלות נוספות בהן מעורבת מערכת החיסון כמו מחלת הצליאק וגם מחלה הקרויה פולימיאלגיה ראומטיקה מעלות את הסיכון לטרשת עורקים.
כיצד יכולה מחלה אוטואימונית שאינה מערבת עורקים ישירות לגרום להאצת תהליך טרשת העורקים? ובכן נראה כי הטרשת מתחילה, גם בסובלים ממחלה אוטואימונית, כתוצאה מהשפעתם של גורמי הסיכון הרגילים, אולם בנוכחות תהליך דלקתי משמעותי באבר אחר מואץ התהליך הדלקתי הטרשתי בעורק (בשל מתווכים תומכי דלקת המופרשים מאיזור פעילות המחלה האוטואימונית מגיעים לזרם הדם ואיתו לדופן העורק בו מתפתחת טרשת).
במחלות האוטואימוניות ניתן טיפול תרופתי המסייע להחליש ולעיתים לעצור את ביטויי המחלה. לא ידוע אם טיפול זה מועיל גם בהורדת הסיכון לטרשת עורקים. בכל אופן טיפול בגורמי הסיכון "הרגילים" יוריד את הסיכון לטרשת עורקים וביטוייה גם בסובלים ממחלה אוטואימונית.

מחלת עורקים הקפית (Peripheral artery disease)
סטטינים הסיפור האמיתי
 

תגובות

עדיין לא נרשמה תגובה. אתם מוזמנים להיות הראשונים
Default Blogger
כבר רשום? כניסה
Guest
רביעי, 21 נובמבר 2018

Captcha Image

/heart-disesase/arrhythmias?task=captcha.generate&no_html=1&tmpl=component&id=1111984

קביעת תורים

קביעת תורים למרפאה
במודיעין וגבעת שמואל
   
או בטלפון 053-9956140

מרפאה במודיעין: 077-8015555
מרפאה בגבעת שמואל: 03-6201055


לזימון תורים פרטיים

ולחוות דעת רפואית משפטית 

053-9956392


אם זהו ביקורך הראשון במרפאה נא להביא במידה ויש:

  • תרשים אקג
  • סיכום בדיקות (מאמץ, אקו, מיפוי וכו)
  • סיכום אשפוז

מניעת מחלות לבמכבי

מבטחי מכבי יכולים לקבוע תור דרך מוקד מכבי ללא הפסקה: 3555* או 1700-50-53-53 או דרך מכבי באינטרנט

רישום לניוזלטר

הרשמו לניוזלטר שלנו ותקבלו עדכונים על מאמרים וחדשות בתחום.